PODCZAS PRZERWY WAKACYJNEJ
spowiedź w katedrze będzie tylko podczas mszy świętych.
kancelaria parafialna będzie otwarta
od poniedziałku do piątku tylko po południu w godzinach 16.30-18.00,
w sobotę w godzinach od  10.00-12.00.
W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny (tel. 14-621-45-01).

Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii

 

Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii. Nawiązując do stanowiska Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 czerwca 2024 należy podkreślić, że zapowiadane zmiany są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące. Ograniczają one prawa rodziców do wychowania własnych dzieci w wyznawanej wierze.

Komisja Wychowania Katolickiego pragnie przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie zmiany legislacyjne odnoszące się do nauczania lekcji w szkole powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi.

Stosownie do głosu biskupów, „zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania”.

bp Wojciech Osial

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP

 

 1. Dzisiaj o godz. 12.00 Mszę św. prymicyjną odprawi nasz rodak katedralny o. Cyprian Tomasz Czumak, cysters. Polecajmy ojca Cypriana w modlitwie.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci NSPJ codziennie o godz. 17.30. 
 3. We wtorek zapraszamy wraz z Siostrami Misjonarkami na ostatnie przed wakacjami  różaniec i Mszę św. wieczorną w intencjach Polonii.
 4. W sobotę uroczystość św. Piotra i Pawła, zachęcamy do modlitwy za papieża Franciszka. Msze w katedrze jak w dzień powszedni. Składka z tego dnia tzw. świętopietrze przeznaczona jest do dyspozycji Ojca Świętego.
 5. Tradycyjna Piesza Pielgrzymka do Tuchowa z racji Wielkiego Odpustu Tuchowskiego wyruszy w niedzielę 7 lipca o godz. 4.00 rano z Placu Katedralnego. Szczegółowy program odpustu na plakatach.Zapraszamy.
 6. Po konsultacjach z Radą Duszpasterską, od lipca będzie miała miejsce mała korekta godzin mszy w niedziela i święta wolne od pracy. Pierwsza Msza św. w niedziele i święta będzie celebrowana w katedrze o godz. 7.00, kolejna Msza św. będzie o godz. 9.00, następne bez zmian. Tym samym nie będzie Mszy św. o godz. 6.00 i z oczywistych względów o godz. 7.30. Bez zmian pozostają godziny mszy w dni powszednie czyli 6.00, 7.00, 8.00, 12.00 i 18.00. W związku ze zmianami Mszy św. ulegnie zmianie spotkanie Róż Różańcowych, które od lipca będzie w pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszy o godz. 9.00. Natomiast Godzinki w niedzielę będą o godz. 8.30. Wypominki bez z1mian, tj. przed Mszą sw. o godz. 7.00 i przed 9.00.
 7. Serdecznie zapraszamy na Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę w dniach 17-25 sierpnia. Trwają już zapisy online: https://tiny.pl/cmzkn Jeśli ktoś chce zasponsorować uczestnictwo ubogiej młodzieży w pielgrzymce prosimy o kontakt z ks. Markiem.
 8. Zapraszamy do włączenia się w całodobową adorację Najświętszego Sakramentu. Ze względu na wyjazdy urlopowe bardzo pomocna byłaby nawet jednorazowa deklaracja podjęcia czuwania w określonym dniu i godzinie. W tym celu należy skontaktować się z koordynatorką p. Ewą. Kontakt i szczegóły związane z adoracją można znaleźć na stronie internetowej oraz na ulotkach, które znajdują się obok półek z prasą katolicką. Również w ogłoszeniach jest numer kontaktowy do p. Ewy (kom. 604-177-132).
 9. W czasie wakacji spowiedź w katedrze będzie tylko podczas Mszy św. a kancelaria będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 16.30-18.00, w sobotę w godz. 10.00-12.00
 10. Jest jeszcze parę miejsc na pielgrzymkę m.in. do Gniezna, Lichenia i Kalisza w dniach 28-30 czerwca. Szczegóły w kancelarii.
 11. Młodzież z diecezji tarnowskiej 30 czerwca o godz. 16.00 i 18.30  w auli Jana Pawła II przy katedrze organizuje koncert uwielbieni owy pt. Kocham, więc nie muszę się bać. Na scenie wokalistom będzie towarzyszył kwartet smyczkowy. Uzewnętrzniając emocje dziecka względem ojca młodzież pokaże to, co może na pierwszy rzut oka wcale nie jest takie oczywiste.
 12. W ostatnim tygodniu do wieczność, z naszej wspólnoty parafialnej odeszli śp. Janina Waszkiewicz l. 79 z ul. Kołłątaja oraz Waldemar Ludwiński l. 69 z ul. Sowińskiego. Polecajmy ich dusze oraz zmarłych z naszych rodzin Bożemu miłosierdziu. 

Podkategorie

Numer Konta parafialnego

23 1240 5194 1111 0010 8543 8315

Bóg zapłać za wszelką życzliwość
oraz wsparcie funkcjonowania parafii.

Świetlica parafialna

 

Transmisja Video

Realizacja transmisji:
AZTV.PL

Transmisja Video - YOUTUBE

Alternatywny Kanał YOUTUBE

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Zapraszamy do włączenia się w dzieło Całodobowej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Zgłoszenia swojego uczestnictwa w Adoracji można dokonać poprzez FORMULARZ INTERNETOWY

Zapisz się

Internetowa skrzynka intencji

Zapraszamy do dodawania swoich intencji, które będziemy polecać przez wstawiennictwo Matki Bożej Bolesnej

Podaj intencję

V Synod Diecezjalny