1. W ostatnim tygodniu, w związku ze stanem epidemii, władze państwowe wprowadziły nowe ograniczenia, zgodnie z którymi we Mszy św. może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie licząc celebrujących i obsługi kościelnej. 
2. Zgodnie z tymi decyzjami i wskazaniami Biskupa Tarnowskiego, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej diecezji i naszej parafii, informujemy, że msze w katedrze odbywają się według dotychczasowego porządku. Są one też transmitowane przez stronę internetową naszej parafii. We Mszy św. mogą uczestniczyć osoby, które zamówiły Mszę św. Prosimy, aby wcześniej zgłosić swoje uczestnictwo dzwoniąc na numer telefonu Księdza Dyżurnego: 506-824-893
3. Codziennie jest możliwość prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu w godzinach od 6.00 do 20.30, przy zachowaniu rygoru obecności w kościele maksymalnie 5 osób. W związku z tym prosimy ograniczyć czas adoracji do 15-30 min, aby tym samym dać możliwość innym do osobistej modlitwy.
4. Również codziennie, od 6.30 do 20.30, jest dyżur w konfesjonale. Zachęcamy, aby korzystać ze spowiedzi w godzinach kiedy nie ma mszy, bo przez cały czas obowiązuje nas ten wymóg, że w kościele może przebywać 5 osób, nie licząc posługujących. Kto chce skorzystać ze spowiedzi niech zadba o to już teraz, bo z wiadomych powodów nie będzie możliwości zorganizowania spowiedzi bezpośrednio przed świętami. Nie będzie też rozgrzeszeń ogólnych. Przy tej okazji przypominamy, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.
5. Zgodnie z dekretem Księdza Biskupa są odwołane nabożeństwa wiekopostne. Jednocześnie zapraszamy na naszą stronę internetową gdzie Gorzkie Żale są transmitowane w niedzielę o godz. 17.00 a Droga Krzyżowa w piątek o godz. 12.30, 17.30 i 19.30. Zapraszamy też do modlitwy różańcowej codziennie o godz. 20.30.
6. W zaistniałej sytuacji – zgodnie z dekretem Biskupa Tarnowskiego   posługa względem chorych zostaje ograniczona tylko do osób, które są w bezpośrednim zagrożeniu życia. W związku z tym – mimo wcześniejszej zapowiedzi – kapłani nie udadzą się z posługą duszpasterską do chorych przed pierwszym piątkiem miesiąca. Prosimy o wyrozumiałość, a w razie potrzeby o telefon. Nikt nie pozostanie sam jeżeli znajdzie się w sytuacji nadzwyczajnej.
7. Informacja dla rodziców dzieci, które przygotowują się do I Komunii św. Zgodnie z Komunikatem Kurii Diecezjalnej do czasu obowiązywania obostrzeń związanych ze zgromadzeniami wszystkie spotkania przygotowawcze są odwołane. Gdy chodzi o samą uroczystość to w sytuacji gdy stan epidemii nie zostanie dowołany uroczystość Pierwszokomunijna odbędzie się w późniejszym terminie. Gdy zostanie odwołany to decyzję podejmiemy wspólnie podczas spotkania z rodzicami.
8. Kancelaria Parafialna jest nieczynna do odwołania. Wszelkie sprawy prosimy zgłaszać telefonicznie dzwoniąc na numer telefonu parafialnego: 14-621-45-01 lub numer księdza dyżurnego: 506-824-893, lub księdza proboszcza: 605-960-855.
9. Mimo trudności na jakie napotykamy w codziennym życiu pamiętajmy, że w tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca kwietnia. W czwartek modlimy się w intencji powołanych do służby Bożej oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W piątek Msza św. o Sercu Bożym o godz. 9.00, 12.00 i 18.00. W sobotę nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP o godz. 11.00. W związku z ograniczoną możliwością przyjęcia Komunii sakramentalnej zachęcamy do Komunii duchowej, która realizuje się przez uświadomione pragnienie przyjęcia Komunii sakramentalnej. Można to zrobić łącząc się duchowo np. z transmisją Mszy św. a w czasie rozdawania Komunii z pokorą uznanie swoich słabości, wyznanie miłości Jezusowi i zaproszeniu Go do swojego serca. Kiedy chcemy przyjąć komunię duchową poza Mszą warto zadbać o skupienie, duchowe pobudzenie swojego serca np. odmawiając Litanię do NSPJ, albo jeżeli jest taka możliwość przez adorację Najświętszego Sakramentu.
10. Dziękujemy za duchową łączność z katedrą i za znaki pamięci o posługujących w katedrze, tak kapłanach jak i siostrach. Dziękujemy także za ofiary materialne, przeznaczone na utrzymanie parafii. Kto chciałby może wrzucić ofiarę do puszki, która znajduje się przy św. Antonim. Można również skorzystać z konta parafialnego, które znajduje się na stronie internetowej. Jednocześnie ze swojej strony wyrażamy gotowość pomocy tym, którzy jej potrzebują. W razie czego proszę dzwonić na numer księdza dyżurnego.
11. Również przez stronę internetową można zgłaszać intencje, które będziemy powierzać Panu Bogu, przez wstawiennictwo Matki Bożej Bolesnej, podczas Mszy św. w piątek o godz. 18.00.
12. Obok prasy katolickiej są wystawione baranki i paschaliki. Ofiarę w wysokości 6 zł. można wrzucić do skarbony.
13. W ubiegłym tygodniu odszedł do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp. Józef Grudzień. Polecajmy jego dusze oraz zmarłych z naszych rodzin Bożemu miłosierdziu. Dobry Jezu a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie.
 

Siostry i Bracia!

Biskup Tarnowski opublikował notę (pełny tekst poniżej) do dekretu z dnia 24 marca 2020 r., która zmodyfikowała niektóre z wcześniejszych zaleceń. Tym samym informuję, że w Bazylice Katedralnej w Tarnowie:

  1. We Mszy św. mogą uczestniczyć osoby, które zamówiły Mszę św. (w sumie maksymalnie 5 osób). Proszę, aby wcześniej zgłosić swoje uczestnictwo dzwoniąc na numer telefonu Księdza Dyżurnego: 506-824-893.
  2. Dyżur w konfesjonale trwa cały dzień od 6.30 do 20.30. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłoszenia przez telefon, przy zachowaniu zasady, że w kościele znajduje się maksymalnie 5 osób.
  3. Jest możliwość prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu, przy zachowaniu rygoru obecności w kościele maksymalnie 5 osób.
  4. Kancelaria Parafialna jest nieczynna do odwołania. Wszelkie sprawy proszę zgłaszać telefonicznie dzwoniąc na numer telefonu parafialnego: 14-621-45-01 lub numer księdza dyżurnego: 506-824-893, lub księdza proboszcza: 605-960-855.

Zachęcam, aby z tych możliwości korzystać roztropnie, mając na uwadze nie tylko swoje dobro, ale również dobro innych. Pamiętajmy, że w tej nadzwyczajnej sytuacji warto zostać w domu i korzystać z łączności duchowej, wspomaganej transmisją internetową, przez stronę internetową naszej parafii oraz przez youtube.com.

Zapraszam do modlitwy różańcowej o godz. 20.30, pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego.

Ks. Adam Nita - proboszcz

DEKRET BISKUPA TARNOWSKIEGO Z DNIA 24 MARCA 2020 W ZWIĄZKU ZE STANEM EPIDEMII W POLSCE

NOTA DO DEKRETU Z 24 MARCA 2020

Numer Konta parafialnego

83 1050 1562 1000 0012 0041 4215

Bóz zapłać za wszelkę życzliwość
oraz wsparcie funkcjonowania parafii.

Transmisja Video

transmisja banner

Realizacja transmisji:
AZTV.PL

Transmisja Video - YOUTUBE

transmisja banner

Alternatywny Kanał YOUTUBE

Skrzynka intencji za wstawiennictwem MBB

Zapraszamy do dodawania swoich intencji, które będziemy polecać przez wstawiennictwo Matki Bożej Bolesnej

Podaj intencję

Adoracja Najświętszego Sakramentu

 

Zapraszamy do włączenia się w dzieło Całodobowej Adoracji Najświętszego Sakramentu. 
Zgłoszenia swojego uczestnictwa w Adoracji można dokonać poprzez FORMULARZ INTERNETOWY

Zapisz się

V Synod Diecezjalny