1. Dzisiaj o godz. 12.00 nasz rodak ks. Mateusz Szwabowski odprawi w katedrze Mszę św. prymicyjną. Składamy księdzu Prymicjantowi gratulacje i życzymy owocnej posługi kapłańskiej. Jednocześnie zapraszamy na Mszę św. w sobotę o godz. 12.00, w czasie której będziemy polecali jego intencje. Pamiętajmy w modlitwie o ks. Mateuszu a także ks. Krzysztofie Iwanickim, który w naszej parafii odbywał praktykę duszpasterską. Ks. Krzysztof odprawi Mszę św. prymicyjną w katedrze w niedzielę 14 czerwca o godz. 12.00.
 2. Jutro święto NMP Matki Kościoła. Msze w katedrze jak w dzień powszedni. Natomiast w czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W przyszłą niedzielę uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która kończy okres Komunii wielkanocnej. To ostatnie dni, aby skorzystać ze sakramentu pokuty i przyjąć Komunię św., w okresie wielkanocnym.
 3. W tym tygodniu kapłani odwiedzą chorych z posługą sakramentalną.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca czerwca. W czwartek modlimy się w intencji powołanych do służby Bożej oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. A po Mszy wieczornej zapraszamy na wieczór uwielbienia „Na fali Miłosierdzia”. W piątek Msza św. o Sercu Bożym o godz. 9.00, 12.00 i 18.00. Od godz. 17.00 adorację prowadzi Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ. Msza św. dla młodzieży o godz. 19.30. W sobotę nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP o godz. 11.00. 
 5. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe ku czci NSPJ codziennie o godz. 17.30. Zachęcamy również do włączenia się w modlitwę różańcową o godz. 20.30, która jeszcze przez najbliższy tydzień, będzie transmitowana z katedry, przez RDN Małopolska.
 6. Spotkania w najbliższym tygodniu: Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym we wtorek o godz. 17.00, DSM, aspiranci i ministranci w sobotę o godz. 9.30, lektorzy o godz. 10.00, Róże Różańcowe w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 7.30.
 7. Zapraszamy do włączenia się w całodobową adorację Najświętszego Sakramentu, którą wznawiamy po czasowym zawieszeniu z powodu epidemii. Przy prasie katolickiej są ulotki z praktycznymi informacjami na ten temat.
 8. Od czerwca wznawia dyżury Poradnia Rodzinna przy katedrze. Spotkania dla narzeczonych: pierwsze we czwartek, drugie i trzecie odpowiednio w poniedziałek i środę. Spotkania rozpoczynają się o godz. 17.30. W związku z ograniczeniami epidemicznymi prosimy o wcześniejsze zgłoszenie. Szczegóły na stronie parafii katedralnej. Również od czerwca – w trzecią niedzielę miesiąca – wznawiamy dni skupienia dla narzeczonych.
 9. W dniu 13 czerwca w kinie Marzenie, o godz. 15.00, odbędzie się odwołana z powodu pandemii projekcja filmu pt.: "Najświętsze Serce", który opowiada o objawieniach św. Małgorzacie Marii Alacoque i kulcie Serca Jezusowego. Zapraszamy osoby, które jeszcze w marcu zgłosiły chęć uczestnictwa. Są jeszcze wolne miejsca. Cena biletu 14 zł. Ze względów organizacyjnych prosimy o zapisy w kancelarii parafialnej do końca tygodnia
 10. Dziękujemy za pamięć i ofiary materialne, przeznaczone na utrzymanie parafii, złożone na składkę i wpłacone na konto. 
 11. Zachęcamy do nabycia tygodników katolickich „Gościa Niedzielnego” oraz „Niedzieli”. Na stronie internetowej naszej parafii jest również dostępna wersja elektroniczna „Wiadomości Parafii Katedralnych”.
 12. Przy wjeździe na Plac Katedralny została zamontowana blokada parkingowa, która będzie zwalniana tylko w godzinach, w których odbywają się msze i nabożeństwa w katedrze, aby tym samym wiernym przyjeżdżającym na nabożeństwa do katedry ułatwić możliwość zaparkowanie samochodu w pobliżu katedry. Do tej pory było to bardzo trudne bo Plac Katedralny służył jako parking dla wielu, ale najmniej dla wiernych uczestniczących w nabożeństwach w katedrze. Stąd też poza wyznaczonymi godzinami parkowanie na Placu Katedralnym. Nie bez znaczenie jest tu także ochrona otoczenia katedry, najważniejszego kościoła w diecezji i najcenniejszego zabytku naszego miasta. 

 

 1. W związku ze złagodzeniem ograniczeń dotyczących uczestnictwa we Mszy św. i nabożeństwach zapraszamy do wspólnej modlitwy bezpośrednio w kościele, w niedziele i w dni powszednie. Zapraszamy rodziców z dziećmi. Zapraszamy ministrantów i lektorów oraz dziewczęta z DSM, aby swoją posługą i modlitwą ubogacali sprawowaną liturgię. 
 2. W piątek Msza św. o godz. 18.00 przy ołtarzu Matki Bożej Bolesnej. W kancelarii i przez stronę internetową parafii katedralnej można zgłaszać intencje, które polecamy podczas tej Mszy św.
 3. W najbliższą sobotę nasz rodak diakon Mateusz Szwabowski otrzyma z rąk biskupa Andrzeja Jeża święcenia kapłańskie. W tym samym dniu o godz. 17.15 przywitamy Księdza Prymicjanta w drzwiach katedry, a następnie po modlitwie przed Najświętszym Sakramentem Ksiądz Prymicjant będzie przewodniczył nabożeństwu majowemu. W niedzielę o godz. 11.00 Ksiądz Prymicjant przejdzie z miejsca zamieszkania do katedry ulicami Kołłątaja, Plac Drzewny, Lwowska, Wałowa, Rybna, Kapitulna, w otoczeniu asysty, najbliższych i sąsiadów. Na miarę możliwości prosimy o dekorację drogi przejścia. I pamiętajmy w modlitwie o diakonie Mateuszu.
 4. Zapraszamy chętnych do pomocy w przygotowaniu uroczystości prymicji. Chętnych prosimy o zgłoszenie swojej pomocy dzisiaj w zakrystii, albo w poniedziałek w kancelarii osobiście lub telefonicznie. 
 5. W przyszłą niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości będzie czuwanie nocne, które rozpoczniemy w sobotę po Mszy św. wieczornej. Również w sobotę po raz ostatni spotkamy się na modlitwie różańcowej o godz. 20.30. Od czerwca modlitwę w intencji powstrzymania pandemii będziemy łączyć z nabożeństwem czerwcowym i poprzedzającym go różańcem.
 6. Od przyszłej niedzieli wznawiamy całonocną adorację Najświętszego Sakramentu. W związku z tym, że kaplica nocnej adoracji jest niewielka jednocześnie może w niej przebywać 2-3 osoby. Zapraszamy chętnych do włączenia się w adorację. Przy prasie katolickiej są ulotki z praktycznymi informacjami na ten temat.
 7. Zapraszamy na nabożeństwo majowe codziennie o godz. 17.30, Drogę Światła w piątek po Mszy św. o godz. 12.00, Różaniec do soboty o godz. 20.30.
 8. Ksiądz Biskup dopuścił możliwość spotkań formacyjnych, przy zachowaniu ograniczeń wprowadzonych przez władze. W związku z tym zapraszamy na spotkania w najbliższym tygodniu: Akcja Katolicka w poniedziałek o 17.00, Zelatorzy Róż we wtorek o 17.00, Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ w czwartek o 17.00.
 9. Dziękujemy za pamięć i ofiary materialne, przeznaczone na utrzymanie parafii, złożone na składkę i wpłacone na konto. 
 10. Zachęcamy do nabycia tygodników katolickich „Gościa Niedzielnego” oraz „Niedzieli”. Na stronie internetowej naszej parafii jest również dostępna wersja elektroniczna „Wiadomości Parafii Katedralnych”.
 11. We wtorek przypadają imieniny s. Eweliny Majkowskiej, która pracuje w kancelarii parafialnej i na świetlicy. Siostrze Ewelinie składamy serdecznie życzenia imieninowe dołączając dar modlitwy, szczególni dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 12.00.
 12. W trakcie jest montaż zapory parkingowej przy wjeździe na Plac Katedralny, aby tym samym wiernym przyjeżdżającym na nabożeństwa do katedry ułatwić możliwość zaparkowanie samochodu blisko katedry. Nie bez znaczenia jest również estetyka otoczenia katedry, najważniejszego kościoła w diecezji i najcenniejszego zabytku naszego miasta. 
 13. W ostatnim tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności Irena Jewuła, Łukasz Patyk, Ryszard Pokidan i Antoni Szynal. Polecajmy ich dusze oraz zmarłych z naszych rodzin Bożemu Miłosierdziu.

Numer Konta parafialnego

83 1050 1562 1000 0012 0041 4215

Bóg zapłać za wszelką życzliwość
oraz wsparcie funkcjonowania parafii.

Transmisja Video

transmisja banner

Realizacja transmisji:
AZTV.PL

Transmisja Video - YOUTUBE

transmisja banner

Alternatywny Kanał YOUTUBE

e-wydanie Wiadomości Parafii Katedralnej

 

Skrzynka intencji za wstawiennictwem MBB

Zapraszamy do dodawania swoich intencji, które będziemy polecać przez wstawiennictwo Matki Bożej Bolesnej

Podaj intencję

Adoracja Najświętszego Sakramentu

 

Zapraszamy do włączenia się w dzieło Całodobowej Adoracji Najświętszego Sakramentu. 
Zgłoszenia swojego uczestnictwa w Adoracji można dokonać poprzez FORMULARZ INTERNETOWY

Zapisz się

V Synod Diecezjalny