Pod hasłem „Pielęgnujcie kult Najświętszego Serca Pana Jezusa”, 17 czerwca 2023 roku 
w Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie odbyła się XXXVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pielgrzymka miała miejsce pierwszy raz poza Częstochową. Organizatorzy wybierając miejsce pielgrzymki, jakby odpowiedzieli na wszystkie ataki na św. Jana Pawła II. Do Krakowa z całej Polski przyjechało ok. 3 tyś przedstawicieli wspólnot strażowych, w tym nasza grupa ośrodków: z Katedry oraz zaprzyjaźnionych ośrodków z Parafii św. Rodziny, Woli Rzędzińskiej, Wielkiej Wsi oraz zawiązującej się wspólnoty z parafii św. Stanisława Kostki - razem ok. 80 osób. Nad całością pielgrzymki czuwał ks. Janusz Pabian.

O godz. 9 pątników powitał ks. Krzysztof Zimończyk - Dyrektor Krajowy Arcybractwa. Następnie, kustosz ks. Tomasz Szopa zapoznał gości z genezą powstania Centrum na „Białych Morzach”, miejsca na którym w podczas II Wojny Światowej znajdowały się zakłady Solvay, w których, jako młodzieniec z „Traktatem O Prawdziwym Nabożeństwie do Najświętszej Maryi Pannie” 
w marynarce pracował fizycznie Karol Wojtyła. Przyszły papież po drodze wstępował też do Klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i nawiedzał obraz Pana Jezusa Miłosiernego.

Po odśpiewaniu „Godzinek o Najświętszym Sercu Pana Jezusa”, ks. dr Damian Płatek przedstawił referat w oparciu o wystąpienia św. Jana Pawła II, jako biskupa krakowskiego z 4 i 11 czerwca 1978 r. w Krakowie Płaszowie i na 100 lecie Sercanów w Polsce w Stadnikach. Przypomniał słowa bpa. Wojtyły wypowiedziane w Stadnikach „Na Kalwarii po przebiciu boku Chrystusowego, rozpoczęła się  kontemplacja otwartego Serca Pana Jezusa i rozpoczął się Jego kult”. Ks. dr Płatek tłumaczy, że to dzieło kontemplacji podtrzymuje Arcybractwo Straży Honorowej oraz nieustanną wdzięczność Ojcu Niebieskiemu za dzieło odkupienia, ofiary życia Jezusa na Golgocie. Tam 
z przebitego boku Chrystusa, początek wzięły sakramenty święte, które dają życie człowiekowi.

Kolejnym punktem pielgrzymki było odczytanie listu do Ojca św. Franciszka oraz zwiedzanie Centrum.

O godz. 12 odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Salaterskiego.

W homilii ks. bp. nawiązał do hasła pielgrzymki: „W nauczaniu św. Jana Pawła II możemy znaleźć odpowiedź, dlaczego mamy pielęgnować kult Najświętszego Serca Pana Jezusa. Bo jest on odpowiedzią człowieka na wielką Bożą miłość, którą Bóg nas obdarowuje od zawsze, a która najpełniejszy i najbardziej czytelny, przemawiający do nas wyraz odnalazła w Jezusie Chrystusie, który stał się człowiekiem, podjął misję nauczania ludzi o drodze prowadzącej do zbawienia, umarł na krzyżu dla naszego zbawienia, a pozostając obecny w sakramentach świętych, ze swoją mocą ciągle nam towarzyszy w Bożym słowie, prowadzi do domu Ojca, kierując się wyłącznie wielką miłością”. Ks. bp dodał  także: „Tej miłości nie wolno odrzucić, ją po prostu trzeba przyjąć – nie tylko przez trwanie na adoracji, modlitwę wypowiadaną słowami i sercem, ale przez kształtowanie w duchu miłości i nauki Pana Jezusa całego swojego życia. Staje się ono wtedy bowiem przedłużeniem dzieł, których dokonywał pomiędzy nami Jezus Chrystus”. Po homilii – zgodnie z prośbą Episkopatu Polski – uczestnicy pielgrzymki ponowili Akt poświęcenia Rosji 
i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi
, a pod koniec Mszy św. w szeregi Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa wstąpiło 37 osób z całej Polski.

Następnie odbyła się procesja różańcowa do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymkę zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia i rozesłanie przy ołtarzu polowym.

Numer Konta parafialnego

23 1240 5194 1111 0010 8543 8315

Bóg zapłać za wszelką życzliwość
oraz wsparcie funkcjonowania parafii.

Świetlica parafialna

 

Transmisja Video

Realizacja transmisji:
AZTV.PL

Transmisja Video - YOUTUBE

Alternatywny Kanał YOUTUBE

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Zapraszamy do włączenia się w dzieło Całodobowej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Zgłoszenia swojego uczestnictwa w Adoracji można dokonać poprzez FORMULARZ INTERNETOWY

Zapisz się

Internetowa skrzynka intencji

Zapraszamy do dodawania swoich intencji, które będziemy polecać przez wstawiennictwo Matki Bożej Bolesnej

Podaj intencję

V Synod Diecezjalny

Diecezja Tarnowska

Oficjalny portal informacyjny
Diecezji Tarnowskiej

Radio RDN Małopolska

Diecezjalna
rozgłośnia radiowa

Tarnowski Gość Niedzielny

Diecezjalny oddział
Gościa Niedzielnego

Synaj.TV

Młodzieżowa telewizja internetowa
Diecezji Tarnowskiej

Go to Top